TI UA78L15ACDE4
TI UA78L15ACDE4
TI UA78L15ACDE4
Manufacturer No:
UA78L15ACDE4
Manufacturer:
TI
Package:
SOIC
Description:
Fixed PMIC 8 SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
UA78L15ACDE4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOIC
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Weight
  • 72.603129mg
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
Download datasheets and manufacturer documentation for TI UA78L15ACDE4.
UA78L15ACDE4 Overview
This battery regulator is contained in a SOIC package. There are 8 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. Its current output stands at 100mA. IC voltage regulator has a sum of 8 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 8. This regulator IC is a typical Other Regulators. It works in 100mA output current at mostIt operates in the 6mA Quiescent Current state. The regulator operates with a maximum operating temperature of 125°C. At the very least, the voltage regulator IC works with a -40°C operating temperature. On a system basis, this IC voltage regulator is able to output 15V volts generally.
UA78L15ACDE4 Features
1.7V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C