ST TS4040DILT-2.5
ST TS4040DILT-2.5
ST TS4040DILT-2.5
Manufacturer No:
TS4040DILT-2.5
Manufacturer:
ST
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
IC VREF SHUNT 1% SOT23-3.Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TS4040DILT-2.5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Cathode
  • 70 µA
  • Current - Output
  • 15 mA
  • Current - Supply
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
  • Type
  • Parameter
  • Noise - 10Hz to 10kHz
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Type
  • Fixed
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Reference Type
  • Shunt
  • Supplier Device Package
  • SOT-23-3
  • Temperature Coefficient
  • 150ppm/°C
  • Tolerance
  • ±1%
  • Voltage - Input
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 2.5V