TI TPS7A05285PDQNT
TI TPS7A05285PDQNT
TI TPS7A05285PDQNT
Manufacturer No:
TPS7A05285PDQNT
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA 4-X2SON.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-X2SON (1x1)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TPS7A05285PDQNT Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 3 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 40dB (1kHz ~ 1MHz)
  • Package / Case
  • 4-XDFN Exposed Pad
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Supplier Device Package
  • 4-X2SON (1x1)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 2.85V