TI TPS79501DRBRG4
TI TPS79501DRBRG4
TI TPS79501DRBRG4
Manufacturer No:
TPS79501DRBRG4
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SON.Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SON (3x3)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
TPS79501DRBRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Discontinued at Digi-Key
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Control Features
  • Enable
  • Current - Output
  • 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 385 µA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Regulators
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Adjustable
  • PSRR
  • 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Package / Case
  • 8-VDFN Exposed Pad
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Supplier Device Package
  • 8-SON (3x3)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • 5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.2V