TI TPS71933-33DRVRG4
TI TPS71933-33DRVRG4
TI TPS71933-33DRVRG4
Manufacturer No:
TPS71933-33DRVRG4
Description:
Fixed PMIC 6
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
TPS71933-33DRVRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 6
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 6
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 2
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 200mA
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TPS71933-33DRVRG4.
TPS71933-33DRVRG4 Overview
This gadget has 6 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. There is an output of 200mA at the moment. 6 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 2 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 6 pins. In terms of components, this is an example of a Other Regulators component. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 200mA. It operates in the 90μA Quiescent Current state. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip. A system-wide output of 3.3V volts is possible from this voltage regulator IC.
TPS71933-33DRVRG4 Features
230mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
The maximum operating temperature of -40°C