TI TPS71933-28DRVRG4
TI TPS71933-28DRVRG4
TI TPS71933-28DRVRG4
Manufacturer No:
TPS71933-28DRVRG4
Manufacturer:
TI
Package:
Description:
Fixed PMIC 6
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TPS71933-28DRVRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 6
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 6
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Type
  • Parameter
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 2
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 200mA
  • Polarity
  • Positive
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TPS71933-28DRVRG4.
TPS71933-28DRVRG4 Overview
There are 6 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. Its current output stands at 200mA. IC voltage regulator has a sum of 6 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 2 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 6. This regulator IC is a typical Other Regulators. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. It works in 200mA output current at mostIt operates in the 90μA Quiescent Current state. The regulator operates with a maximum operating temperature of 125°C. At the very least, the voltage regulator IC works with a -40°C operating temperature. On a system basis, this IC voltage regulator is able to output 2.8V volts generally.
TPS71933-28DRVRG4 Features
230mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
The maximum operating temperature of -40°C