TI TPS71913-28DRVTG4
TI TPS71913-28DRVTG4
TI TPS71913-28DRVTG4
Manufacturer No:
TPS71913-28DRVTG4
Manufacturer:
TI
Package:
Description:
Fixed PMIC 6
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TPS71913-28DRVTG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 6
  • Packaging
  • Tape and Reel
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 6
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Power Rating
  • 1.053W
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 2
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 200mA
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TPS71913-28DRVTG4.
TPS71913-28DRVTG4 Overview
The package is delivered in a Tape and Reel case. On the Voltage regulator IC, there are 6 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. At present, it can produce an output of up to 200mA. As you can see, the regulator IC has a total of 6 pins. The regulator has a total of 2 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 6 pins may be available. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. There is a maximum output current of 200mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 90?A Quiescent Current state. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 125°C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is -40°C. Generally, this voltage regulator IC can output 2.8V volts on a system level.
TPS71913-28DRVTG4 Features
230mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C