TI TPS61002DGSRG4
TI TPS61002DGSRG4
TI TPS61002DGSRG4
Manufacturer No:
TPS61002DGSRG4
Manufacturer:
TI
Package:
MSOP
Description:
Fixed PMIC 10 Pin MSOP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TPS61002DGSRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • MSOP
  • Number of Pins
  • 10
  • Weight
  • 23.700201 mg
  • Efficiency (%)
  • 90 %
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
  • 85 °C
  • Min Operating Temperature
  • -40 °C
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Voltage
  • 1.8 V
  • Output Type
  • Fixed
  • Type
  • Parameter
  • Max Output Current
  • 100 mA
  • Operating Supply Voltage
  • 1.8 V
  • Output Current
  • 100 mA
  • Quiescent Current
  • 50 µA
  • Max Output Voltage
  • 1.8 V
  • Topology
  • Boost
  • Min Input Voltage
  • 800 mV
  • Max Input Voltage
  • 1.8 V
  • Synchronous Rectifier
  • No
  • Min Output Voltage
  • 1.8 V
TPS61002DGSRG4 Overview
In order to make voltage regulators' voltage regulators' transportation easier, it is packaged in MSOP.Shipped in a Tape & Reel (TR) package.As a whole, voltage regulator supports 1 outputs.Pins are arranged in a 10 pattern in this voltage regulator.This regulator voltage can be used in a wide range of applications due to its 1.8 V output voltage.For this regulator, the input voltage must be multiplied by 800 mV.There is a maximum voltage that this voltage regulator can use, 1.8 V.Regulator controller with Fixed output.The DC DC Switching Regulator should be displaying 100 mA as its current output.There is a quiescent current of 50 µA displayed by the regulator controller.In order to maximi100 mAe current 100 mA, it is designed to generate maximum current.This controller output can output voltages as low as 1.8 V.It can't be used at temperatures lower than -40 °C.The use of this harley voltage regulator is not recommended at temperatures above 85 °C.1.8 V voltage is the maximum output of this voltage regulator.
TPS61002DGSRG4 Features
1 outputs
Quiescent Current: 50 µA
TPS61002DGSRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments
TPS61002DGSRG4 Linear Regulator Controllers applications.
  • Low parts count 5.0V to 3.3V computer supply