TI TPS544B20RVFT
TI TPS544B20RVFT
TI TPS544B20RVFT
Manufacturer No:
TPS544B20RVFT
Package:
HQCCN,
Description:
IC REG BUCK ADJ 20A 40LQFN.Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 20A 40-PowerLFQFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TPS544B20RVFT Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • SWIFT™, D-CAP™, D-CAP2™
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Output
  • 20A
  • Frequency - Switching
  • Selectable
  • Function
  • Step-Down
  • Parameter
  • Number of Outputs
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Adjustable
  • Package / Case
  • 40-PowerLFQFN
  • Supplier Device Package
  • 40-LQFN-CLIP (7x5)
  • Synchronous Rectifier
  • Yes
  • Topology
  • Buck
  • Voltage - Input (Max)
  • 18V
  • Voltage - Input (Min)
  • 4.5V