Texas Instruments TPS3809K33DBVR1G4
Manufacturer No:
TPS3809K33DBVR1G4
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
Description:
Supervisory Circuits 3-pin voltage supervisor (reset IC) with active-low, push-pull reset
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TPS3809K33DBVR1G4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Rating
  • Catalog
  • Number of supplies monitored
  • 1
  • Threshold voltage 1 (typ) (V)
  • Features
  • Reset threshold accuracy (%)
  • Iq (typ) (mA)
  • Output driver type/reset output
  • Active-low, Push-Pull
  • Time delay (ms)
  • Watchdog timer WDI (s)
  • None
  • Supply voltage (min) (V)
  • Type
  • Parameter
  • Supply voltage (max) (V)
  • 6
  • Operating temperature range (°C)
  • -40 to 85
  • Package
  • SOT-23 (DBV)
  • Pins
  • 3
  • Size
  • 8.12 mm² 2.9 x 2.8
  • REACH Status
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments TPS3809K33DBVR1G4.
During power-on, RESET is asserted when the supply voltage VDD becomes higher than 1.1 V. Thereafter, the supervisory circuit monitors VDD and keeps RESET active as long as VDD remains below the threshold voltage VIT. An internal timer delays the return of the output to the inactive state (high) to ensure proper system reset. The delay time, td(typ) = 200 ms, starts after VDD has risen above the threshold voltage VIT. When the supply voltage drops below the threshold voltage VIT, the output becomes active (low) again. No external components are required. All the devices of this family have a fixed sense-threshold voltage VIT set by an internal voltage divider.
The product spectrum is designed for supply voltages of 2.5 V, 3 V, 3.3 V, and 5 V. The circuits are available in a 3-pin SOT-23. The TPS3809 devices are characterized for operation over a temperature range of –40°C to 85°C.
  • 3-pin SOT-23 package
  • Supply current of 9 µA (typical)
  • Precision supply voltage monitor 2.5 V, 3 V, 3.3 V, 5 V
  • Pin-for-pin compatible with MAX 809
  • Temperature range:  –40°C to +85°C