TI TPS2010D
TI TPS2010D
TI TPS2010D
Manufacturer No:
TPS2010D
Manufacturer:
TI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
N-Channel PMIC TPS2010 8 Pin 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TPS2010D Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Weight
  • 72.603129mg
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 95mOhm
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
  • 725mW
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TPS2010D.
TPS2010D Overview
It is packaged in the manner of a Tube.There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that includes it.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.This switch is of type General Purpose.It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C TJ in order to ensure reliable operation.There are 1 outputs available on this lighting driver.Operation is based on a supply voltage of Not Required.A maximum voltage of N-Channel volts is available from the output of this LED driver.The TPS2010 family consists of this type.It consists of 8 terminations in total.In order to operate, the 8 pins are used.It consists of 1 functions.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 200mA.The supply voltage of 3V is conducive to high efficiency.A total of 8 pins are included in this LED driver.In this LED driving board, there is 95mOhm resistance.In this case, the output current will be set to 200mA.In this lighting driver, POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC.In total, there are 1 channels available.It is recommended that the supply voltage be set at 5.5V in order to achieve maximum efficiency.It has a maximum input voltage of 5.5V volts.As a minimum input voltage, it requires 2.7V volts.For its operation, a maximum current requirement of 73?A is required.
TPS2010D Features
Supplied from 3V
Resistance of 95mOhm