TI TMS320C31PQA50
TI TMS320C31PQA50
TI TMS320C31PQA50
Manufacturer No:
TMS320C31PQA50
Manufacturer:
TI
Package:
132-BQFP Bumpered
Description:
0.635mm 5V CPLD TMS320C3x Series 320C31 132 Pin 50MHz 5V 132-BQFP Bumpered
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TMS320C31PQA50 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 132-BQFP Bumpered
  • Number of Pins
  • 132
  • Weight
  • 4.608697g
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TC
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • TMS320C3x
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 132
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • Floating Point
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Digital Signal Processors
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
TMS320C31PQA50 Overview
It is a type of electronic component available in package 132-BQFP Bumpered.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of -40°C~125°C TC ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C3x series contains this digital signal processor.Its uses have 132 terminations.The voltage supplied by 5V is used to operate it.Pins are available for 132 components.In its configuration, 132 pins can be found.Many related parts can be identified by using the 320C31 part number as a base.50MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.The device operates on a voltage of 5V as its supply voltage.Electricity is provided by 5V.
TMS320C31PQA50 Features
Supplied in the 132-BQFP Bumpered package
Operating supply voltage of 5V