TI TLV2217-25KTPRG3
TI TLV2217-25KTPRG3
TI TLV2217-25KTPRG3
Manufacturer No:
TLV2217-25KTPRG3
Manufacturer:
TI
Package:
Description:
Fixed PMIC 4
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TLV2217-25KTPRG3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 2
  • Packaging
  • Tape and Reel
  • Pbfree Code
  • no
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • 4
  • Number of Outputs
  • 1
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Output Type
  • Fixed
  • Polarity
  • Positive
  • Current - Output
  • 500mA
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TLV2217-25KTPRG3.
TLV2217-25KTPRG3 Overview
A Tape and Reel case is used to deliver this IC regulator. On the regulater IC chip, there are a total of 2 terminations. Output type Fixed. In terms of its current output, it is able to supply 500mA. A total of 4 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 2 pins on the chip. An example of such a component would be this Other Regulators component. It operates in the 2mA Quiescent Current state. If the temperature is below 125°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than 0°C operating temperature. As a result, this IC regulator will typically output 2.5V volts as a system.
TLV2217-25KTPRG3 Features
400mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C