TI TL750M12CKCE3
TI TL750M12CKCE3
TI TL750M12CKCE3
Manufacturer No:
TL750M12CKCE3
Package:
TO-220-3
Description:
Fixed 2.54mm TL750 PMIC 3 TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750M12CKCE3 Information
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Operating Temperature
  • 0°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
  • TL750
  • Pin Count
  • 3
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750M12CKCE3.
TL750M12CKCE3 Overview
The package contains a Tube case. In TO-220-3 cases, it is packaged. This gadget has 3 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Through Hole operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at 0°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 750mA at the moment. 3 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number TL750 as its basic part number. In terms of components, this is an example of a Other Regulators component. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
TL750M12CKCE3 Features
500mV dropout voltage