TI TL750M12CKC
TI TL750M12CKC
TI TL750M12CKC
Manufacturer No:
TL750M12CKC
Package:
TO-220-3
Description:
Fixed 2.54mm TL750 PMIC 3 TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TL750M12CKC Information
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Operating Temperature
  • 0°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
  • TL750
  • Pin Count
  • 3
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750M12CKC.
TL750M12CKC Overview
The package is delivered in a Tube case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-220-3 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 3 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Through Hole can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 750mA. As you can see, the regulator IC has a total of 3 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. For your information, part number TL750 is the basic part number for this voltage regulator IC. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
TL750M12CKC Features
500mV dropout voltage