TI TL750M10CKTPRG3
Manufacturer No:
TL750M10CKTPRG3
Manufacturer:
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Fixed TL750 PMIC 2 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
TL750M10CKTPRG3 Information
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Number of Pins
- 2
- Operating Temperature
- 0°C~125°C
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Number of Terminations
- 2
- Other Regulators
- Packing Method
- TAPE AND REEL
- SINGLE
- Terminal Form
- GULL WING
- Reach Compliance Code
- unknown
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750M10CKTPRG3.
TL750M10CKTPRG3 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. The PMIC chip has 2 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at 0°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 750mA are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 2. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 2 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: TL750. This voltage regulator IC is what is known as a standard Other Regulators component. Packing the voltage regulator IC is done in a method called TAPE AND REEL. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
TL750M10CKTPRG3 Features
500mV dropout voltage