TI TL750M10CKTPR
Manufacturer No:
TL750M10CKTPR
Manufacturer:
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Fixed TL750 PMIC 2 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
TL750M10CKTPR Information
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Number of Pins
- 2
- Operating Temperature
- 0°C~125°C
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 2
- Other Regulators
- Packing Method
- TAPE AND REEL
- SINGLE
- Terminal Form
- GULL WING
- Reach Compliance Code
- unknown
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750M10CKTPR.
TL750M10CKTPR Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 2 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 750mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 2. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 2-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number TL750. An example of this type of component would be a Other Regulators component. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
TL750M10CKTPR Features
500mV dropout voltage