TI TL750M10CKTE
TI TL750M10CKTE
TI TL750M10CKTE
Manufacturer No:
TL750M10CKTE
Manufacturer:
TI
Package:
Description:
2.54mm PMIC 3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750M10CKTE Information
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Type
  • Parameter
  • Pin Count
  • 3
  • JESD-30 Code
  • R-PSSO-G3
  • Number of Outputs
  • 1
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Quiescent Current
  • 5mA
  • Voltage - Output
  • 10V
  • Output Voltage 1
  • 10V
  • Input Voltage (Min)
  • 11V
  • Input Voltage (Max)
  • 26V
  • Dropout Voltage
  • 600mV
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750M10CKTE.
TL750M10CKTE Overview
The PMIC chip has 3 terminations. The sum of the pins in this unit is 3. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. This voltage regulator IC is what is known as a standard Other Regulators component. This device has a regulator type called FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which means it operates on a DC voltage. It operates in the 5mA Quiescent Current state. In general, this voltage regulator IC will output 10V volts when used as a system part.
TL750M10CKTE Features
600mV dropout voltage