TI TL750M08CKTPRG3
TI TL750M08CKTPRG3
TI TL750M08CKTPRG3
Manufacturer No:
TL750M08CKTPRG3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Fixed TL750 PMIC 2 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TL750M08CKTPRG3 Information
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 2
  • Operating Temperature
  • 0°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Other Regulators
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750M08CKTPRG3.
TL750M08CKTPRG3 Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package. There are 2 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at 0°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 750mA. IC voltage regulator has a sum of 2 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 2. FYI, the basic part number for this IC regulator is TL750. This regulator IC is a typical Other Regulators. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
TL750M08CKTPRG3 Features
500mV dropout voltage