Texas Instruments TL750M08CKTPR
Manufacturer No:
TL750M08CKTPR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
Description:
IC REG LINEAR 8V 750MA TO252-3.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-252-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
TL750M08CKTPR Information
  • Type
  • Parameter
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Obsolete
  • Current - Output
  • 750mA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 55dB (120Hz)
  • Package / Case
  • TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Type
  • Parameter
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Supplier Device Package
  • TO-252-3
  • Voltage - Input (Max)
  • 26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 8V
  • Voltage Dropout (Max)
  • 0.6V @ 750mA