TI TL750L12QDR
TI TL750L12QDR
TI TL750L12QDR
Manufacturer No:
TL750L12QDR
Manufacturer:
TI
Package:
SOIC
Description:
1.27mm PMIC 8 SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L12QDR Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOIC
  • Surface Mount
  • YES
  • Pbfree Code
  • no
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Type
  • Parameter
  • Pin Count
  • 8
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G8
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Quiescent Current
  • 1mA
  • Output Voltage 1
  • 12V
  • Input Voltage (Min)
  • 13V
  • Input Voltage (Max)
  • 26V
  • Dropout Voltage
  • 600mV
  • Output Voltage1-Max
  • 12.6V
  • Output Voltage1-Min
  • 11.4V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L12QDR.
TL750L12QDR Overview
A SOIC case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 8 terminations. There are 8 pins in total in this voltage regulator IC. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. It is important to note that this device has a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator type. It operates in the 1mA Quiescent Current state.
TL750L12QDR Features
600mV dropout voltage