TI TL750L12CLPE3
TI TL750L12CLPE3
TI TL750L12CLPE3
Manufacturer No:
TL750L12CLPE3
Package:
TO-226-3
Description:
Fixed PMIC 3 TO-226-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L12CLPE3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-226-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Packaging
  • Bulk
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L12CLPE3.
TL750L12CLPE3 Overview
An Bulk case is included with the delivery. There is a TO-226-3 case with the integrated voltage regulator. There are 3 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 3 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 3 pins on the chip. In this instance, we are dealing with a typical Other Regulators-shaped component. It operates in the 1mA Quiescent Current state. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than 0°C operating temperature. According to its specs, this IC voltage regulator generally outputs 12V volts.
TL750L12CLPE3 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C