TI TL750L12CDRE4
TI TL750L12CDRE4
TI TL750L12CDRE4
Manufacturer No:
TL750L12CDRE4
TL750L12CDRE4 Information
  • Packaging
  • Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L12CDRE4.
TL750L12CDRE4 Overview
In a Tape and Reel case, the IC voltage regulator is delivered. A SOIC case contains the Liner IC. In total, there are 8 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. The current output of this IC regulator is 150mA. There are 8 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 8-pin is present on the chip. I would describe this component as a typical Other Regulators component. A maximum output current of 150mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 1mA Quiescent Current state. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below 0°C. A system basis, this IC regulator can output 12V volts.
TL750L12CDRE4 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C