TI TL750L12CDG4
TI TL750L12CDG4
TI TL750L12CDG4
Manufacturer No:
TL750L12CDG4
TL750L12CDG4 Information
  • Packaging
  • Rail/Tube
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L12CDG4.
TL750L12CDG4 Overview
An Rail/Tube case is included with the delivery. There is a SOIC case with the integrated voltage regulator. There are 8 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 8 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 8 pins on the chip. In this instance, we are dealing with a typical Other Regulators-shaped component. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 150mA. It operates in the 1mA Quiescent Current state. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than 0°C operating temperature. According to its specs, this IC voltage regulator generally outputs 12V volts.
TL750L12CDG4 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C