TI TL750L10CLPE3
TI TL750L10CLPE3
TI TL750L10CLPE3
Manufacturer No:
TL750L10CLPE3
Package:
TO-226-3
Description:
Fixed PMIC 3 TO-226-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L10CLPE3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-226-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Packaging
  • Bulk
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L10CLPE3.
TL750L10CLPE3 Overview
The package is delivered in a Bulk case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-226-3 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 3 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. At present, it can produce an output of up to 150mA. As you can see, the regulator IC has a total of 3 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 3 pins may be available. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. It operates in the 1mA Quiescent Current state. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 125°C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is 0°C. Generally, this voltage regulator IC can output 10V volts on a system level.
TL750L10CLPE3 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C