TI TL750L10CLP
TI TL750L10CLP
TI TL750L10CLP
Manufacturer No:
TL750L10CLP
Manufacturer:
TI
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description:
IC REG LINEAR 10V 150MA TO92-3.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TO-92-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L10CLP Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 6 Weeks
  • Control Features
  • Current - Output
  • 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 2 mA
  • Current - Supply (Max)
  • 12 mA
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Type
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 65dB (120Hz)
  • Package / Case
  • TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Supplier Device Package
  • TO-92-3
  • Voltage - Input (Max)
  • 26V