TI TL750L10CDRG4
TI TL750L10CDRG4
TI TL750L10CDRG4
Manufacturer No:
TL750L10CDRG4
Package:
SOIC
Description:
Fixed PMIC 8 SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L10CDRG4 Information
  • Package / Case
  • SOIC
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Tape and Reel
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L10CDRG4.
TL750L10CDRG4 Overview
In the case of Tape and Reel cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SOIC case. The PMIC chip has 8 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Currently, 150mA are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 8. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 8 axis. This voltage regulator IC is what is known as a standard Other Regulators component. Upon reaching its maximal output current, 150mA, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 1mA Quiescent Current state. In the event that the temperature in your room falls below 125°C, then this feature should be used at such a time. During the operation of the chip, the chip's operating temperature is not less than 0°C degrees. In general, this voltage regulator IC will output 10V volts when used as a system part.
TL750L10CDRG4 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C