TI TL750L10CDRE4
TI TL750L10CDRE4
TI TL750L10CDRE4
Manufacturer No:
TL750L10CDRE4
Manufacturer:
TI
Package:
D
Description:
Fixed PMIC 8 D
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TL750L10CDRE4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • D
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 150mA
  • Polarity
  • Positive
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL750L10CDRE4.
TL750L10CDRE4 Overview
In order to package the IC voltage regulator, a D case is used. On the Voltage regulator IC, there are 8 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. At present, it can produce an output of up to 150mA. As you can see, the regulator IC has a total of 8 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 8 pins may be available. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. There is a maximum output current of 150mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 1mA Quiescent Current state. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 125°C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is 0°C. Generally, this voltage regulator IC can output 10V volts on a system level.
TL750L10CDRE4 Features
600mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C