TI TL5001CPS
TI TL5001CPS
TI TL5001CPS
Manufacturer No:
TL5001CPS
Manufacturer:
TI
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TL5001CPS Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Weight
  • 122.611688mg
  • Operating Temperature
  • -20°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Base Part Number
  • TL5001
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL5001CPS.
TL5001CPS Overview
In the 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package, the switching controller meets most application requirements. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. There is a Tube solid enclosure around the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 3.6V~40V volts and has 3.6V~40V supply voltage. Suitable for working in an dc switcher that has a -20°C~85°C TA. It can switch at 20kHz~500kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Dead Time Control, Frequency Control is included in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. Various 8 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. There is a DC switcher's nominal voltage of 6V. In addition to "TL5001", there are other relevant dc to dc converter ics you can find. There are 8 pins on switching converter. DC regulator outputs 50V voltage based on test statistics. A starting point for a project is to note down the dc dc regulator's usual output current, which is 20mA. DC regulator500kHz has the maximum frequency. In order for the voltage regulator dc to dc to perform safely and reliably in a circuit, users are advised to apply 40V. In dormant mode, 1.1mA is used. Since the dc switcher's maximum input voltage is 40V, the voltage must be regulated accordingly. Voltage 3.6V must be supplied. An output current greater than 3A cannot be provided by the dc switcher. Depending on the datasheet, the switching converter can output 50V volts at its peak. A voltage controller's lowest output voltage cannot be less than 1V.
TL5001CPS Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz