TI TL4050A25QDBZRG4
TI TL4050A25QDBZRG4
TI TL4050A25QDBZRG4
Manufacturer No:
TL4050A25QDBZRG4
Manufacturer:
TI
Package:
TO-236
Description:
0.95mm PMIC 1 Channel TO-236
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
TL4050A25QDBZRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • TO-236
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 3
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
  • 0.1%
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Temperature Coefficient
  • 20 ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI TL4050A25QDBZRG4.
TL4050A25QDBZRG4 Overview
An easy-to-use TO-236 package is used.The handy Shunt package is used in this program.This program uses the handy Tape & Reel (TR) package.Various terminations with 3.For precise voltage reference, use 0.1% tolerance.There is an analog IC coupled to the reference voltage TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE.As a result, it outputs 2.5V voltage.1 outputs are sufficient.The voltage reference ic has 3 pins.The reflow soldering temperature should not exceed 260.In the voltage reference ic, there are 3 pins.In various applications, the voltage reference circuit is used as a type Voltage References.For applications with 15mA inputs, the reference voltage is suitable.A voltage reference ic's output current cannot exceed 15mA.For high-quality communication, there are 1 channels available.A cathode current of 60μA is generally considered to be correct.Ambient temperatures should not exceed 125°C.Despite its low operating temperature, it can still function at -40°C degrees Celsius.Voltage output is 2.5V.The voltage reference ic contains Substances of Very High Concern (SVHC)?
TL4050A25QDBZRG4 Features
0.1% Tolerance
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Channel Number: 1
TL4050A25QDBZRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments
TL4050A25QDBZRG4 Voltage Reference applications.
  • Computer workstations
  • Suitable for use with a wide range of video RAMDACs
  • Smart industrial transmitters
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters