TOSHIBA TCR5AM055,LF
TOSHIBA TCR5AM055,LF
TOSHIBA TCR5AM055,LF
Manufacturer No:
TCR5AM055,LF
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed PMIC TCR5AM Series 4-XDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
TCR5AM055,LF Information
  • Package / Case
  • 4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
  • 5-DFNB (1.2x1.2)
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TJ
  • Series
  • TCR5AM
  • Published
  • 2006
  • 1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Current - Supply (Max)
  • 68μA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 550mV
  • Current - Output
  • 500mA
  • Control Features
  • Enable
Download datasheets and manufacturer documentation for TOSHIBA TCR5AM055,LF.
TCR5AM055,LF Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 4-XDFN Exposed Pad case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TJ degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 500mA. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. The TCR5AM Series is a series of products made by D-Link. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 85°C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is -40°C.
TCR5AM055,LF Features
150mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C