TOSHIBA TCR2EN35,LF
TOSHIBA TCR2EN35,LF
TOSHIBA TCR2EN35,LF
Manufacturer No:
TCR2EN35,LF
Manufacturer:
TOSHIBA
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed PMIC TCR2EN Series 4-XFDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TCR2EN35,LF Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 4-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 4
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • TCR2EN
  • Published
  • 2014
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 3.5V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 200mA
  • Quiescent Current
  • 60μA
  • Control Features
  • Enable
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current
Download datasheets and manufacturer documentation for TOSHIBA TCR2EN35,LF.
TCR2EN35,LF Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 4-XFDFN Exposed Pad case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 200mA. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 4 pins on the chip. It operates in the 60μA Quiescent Current state. This model is a part of the TCR2EN Series and is of high quality.
TCR2EN35,LF Features
130mV dropout voltage