TOSHIBA TCR2EN19,LF
TOSHIBA TCR2EN19,LF
TOSHIBA TCR2EN19,LF
Manufacturer No:
TCR2EN19,LF
Manufacturer:
TOSHIBA
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed PMIC TCR2EN Series 4-XFDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TCR2EN19,LF Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 4-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 4
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • TCR2EN
  • Published
  • 2014
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 1.9V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 200mA
  • Quiescent Current
  • 60μA
  • Control Features
  • Enable
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current
Download datasheets and manufacturer documentation for TOSHIBA TCR2EN19,LF.
TCR2EN19,LF Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-XFDFN Exposed Pad case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 200mA. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 4 pins are on the chip. It operates in the 60μA Quiescent Current state. Among the TCR2EN Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.
TCR2EN19,LF Features
210mV dropout voltage