TOSHIBA TCR2EE48,LM
TOSHIBA TCR2EE48,LM
TOSHIBA TCR2EE48,LM
Manufacturer No:
TCR2EE48,LM
Manufacturer:
TOSHIBA
Package:
SOT-553
Description:
Enable Fixed PMIC TCR2EE Series SOT-553
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
TCR2EE48,LM Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-553
  • Weight
  • 2.806603mg
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • TCR2EE
  • Published
  • 2014
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 4.8V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 200mA
  • Quiescent Current
  • 60μA
  • Control Features
  • Enable
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current
Download datasheets and manufacturer documentation for TOSHIBA TCR2EE48,LM.
TCR2EE48,LM Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SOT-553 case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 200mA. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. It operates in the 60μA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the TCR2EE Series of cameras.
TCR2EE48,LM Features
150mV dropout voltage