Microchip TC2117-2.5VEBTR
Microchip TC2117-2.5VEBTRMicrochip TC2117-2.5VEBTR
Microchip TC2117-2.5VEBTR
Manufacturer No:
TC2117-2.5VEBTR
Manufacturer:
Microchip
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
TC2117-2.5VEBTR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 2.7
  • VIN Max V (volt)
  • 6
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 800
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 800
  • Quiescent Current µA (microampere)
  • 80
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 450
  • Accuracy (+/-) %
  • 2.5
  • Adjustable VOUT
  • No
  • Reverse Battery
  • No
  • Type
  • Parameter
  • Bypass Pin
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Yes
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
The TC2117 is a fixed, high accuracy (typically ±0.5%) CMOS low dropout regulator. Designed specifically for battery-operated systems, the TC2117’s CMOS construction eliminates wasted ground current, significantly extending battery life. Total supply current is typically 80 µA at no load, (20 to 60 times lower than in bipolar regulators) TC2117 key features include ultra low noise, very low dropout voltage (typically 600 mV at full load), and fast response to step changes in load. The TC2117 incorporates both over-temperature and over-current protection. The TC2117 is stable with an output capacitor of only 1µF and has a maximum output current of 800 mA.
  • Fixed Output Voltages: 1.8 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V
  • Very Low Dropout Voltage
  • 80 µA Operating Current
  • Guaranteed 800 mA Output Current