ST T810-600B
ST T810-600B
ST T810-600B
Manufacturer No:
T810-600B
Manufacturer:
ST
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 8A DPAK.TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 8 A Surface Mount DPAK
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
T810-600B Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 15 Weeks
  • Configuration
  • Single
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
  • 10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
  • 15 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
  • 80A, 84A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
  • 8 A
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • DPAK
  • Triac Type
  • Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
  • 1.3 V
  • Voltage - Off State
  • 600 V