Microchip SY100EP33VKI-TR
Microchip SY100EP33VKI-TR
Microchip SY100EP33VKI-TR
Manufacturer No:
SY100EP33VKI-TR
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SY100EP33VKI-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • 8-MSOP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 100EP
  • Published
  • 2010
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 3.3V~5V
  • Type
  • Parameter
  • Base Part Number
  • 100EP33
  • Number of Elements
  • 1
  • Reset
  • Asynchronous
  • Logic Type
  • Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
  • 1
  • Trigger Type
  • Positive, Negative
  • Count Rate
  • 4GHz
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip SY100EP33VKI-TR.
SY100EP33VKI-TR Overview
This is a device supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. There are 1 terminations on the device. As a result, it is packaged as Tape & Reel (TR). Having been designed as a member of the 100EPseries, it is well suited for use in a wide range of applications. Divide-by-4is selected as the logic type. In this case, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. The array stores 1bits in each element. There are more related parts under the 100EP33base part number.
SY100EP33VKI-TR Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package