Microchip SY100EP33VKI
Microchip SY100EP33VKI
Microchip SY100EP33VKI
Manufacturer No:
SY100EP33VKI
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SY100EP33VKI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • 8-MSOP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Bulk
  • Series
  • 100EP
  • Published
  • 2010
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 3.3V~5V
  • Type
  • Parameter
  • Base Part Number
  • 100EP33
  • Number of Elements
  • 1
  • Reset
  • Asynchronous
  • Logic Type
  • Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
  • 1
  • Trigger Type
  • Positive, Negative
  • Count Rate
  • 4GHz
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip SY100EP33VKI.
SY100EP33VKI Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)is a package in which this device is packaged. In wires, 1elements are connected. As [0], it is packaged. As a member of the 100EPseries, it is ideal for a wide range of applications. It is adopted that the logic type is [0]. -40°C~85°Cis the recommended operating temperature. There is a mounting type of Surface Mounton this device. Providing a voltage of 3.3V~5Vensures higher reliability of operation. There are 1 bits stored in each element of the array. Its base part number, [0], contains more related parts.
SY100EP33VKI Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package