Microchip SY100EL33LZC-TR
Microchip SY100EL33LZC-TR
Microchip SY100EL33LZC-TR
Manufacturer No:
SY100EL33LZC-TR
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SY100EL33LZC-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 100EL
  • Published
  • 2006
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 3.3V~5V
  • Type
  • Parameter
  • Base Part Number
  • 100EL33
  • Number of Elements
  • 1
  • Reset
  • Asynchronous
  • Direction
  • Up
  • Logic Type
  • Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
  • 1
  • Trigger Type
  • Positive, Negative
  • Count Rate
  • 4.2GHz
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip SY100EL33LZC-TR.
SY100EL33LZC-TR Overview
This device is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The device has 1terminations. Tape & Reel (TR)is the packaging method used for this package. The 100ELseries is well suited to a number of uses. Divide-by-4is used as the logic type. Setting the operating temperature to -40°C~85°C is recommended. This device is mounted in a Surface Mountmanner. In the presence of the supply voltage of [0], it can operate more reliably. The array has 1elements. More related parts are available under its base part number 100EL33.
SY100EL33LZC-TR Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package