ST STW40NF20
ST STW40NF20
ST STW40NF20
Manufacturer No:
STW40NF20
Manufacturer:
ST
Package:
TO-247-3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 45m ? @ 20A, 10V ±20V 2500pF @ 25V 75nC @ 10V TO-247-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STW40NF20 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-247-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • STripFET?
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
  • 200V
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
  • 40A
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STW40NF20.
STW40NF20                        Description
STW40NF20                       Features
? Gate charge minimized
? Very low intrinsic capacitances
? Very good manufacturing repeatability
? Excellent figure of merit (RDS*Qg)
? 100% avalanche tested