JSMSEMI STW40NF20-JSM
JSMSEMI STW40NF20-JSM
Manufacturer No:
STW40NF20-JSM
Manufacturer:
JSMSEMI
Package:
Description:
220V 40A 350W 50mΩ@10V,20A 4V 1 N-Channel TO-247 Single FETs, MOSFETs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STW40NF20-JSM Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TO-247
  • Drain to Source Voltage
  • 220V
  • Current - Continuous Drain(Id)
  • 40A
  • Pd - Power Dissipation
  • 350W
  • RDS(on)
  • 50mΩ@10V,20A
  • Gate Threshold Voltage (Vgs(th))
  • 4V
  • Operating Junction Temperature Range
  • -55℃~+150℃
  • Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)
  • 101pF@25V
  • Number
  • 1 N-Channel
  • Input Capacitance(Ciss)
  • 2.8nF@25V
  • Type
  • Parameter
  • Gate Charge(Qg)
  • 154nC@160V