INFINEON STPS30L60CWPBF
INFINEON STPS30L60CWPBF
INFINEON STPS30L60CWPBF
Manufacturer No:
STPS30L60CWPBF
Manufacturer:
INFINEON
Package:
PLASTIC, TO-3P, 3 PIN
Description:
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 60V V(RRM), Silicon, TO-247AC, PLASTIC, TO-3P, 3 PIN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STPS30L60CWPBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Transferred
  • Ihs Manufacturer
  • INTERNATIONAL RECTIFIER CORP
  • Part Package Code
  • TO-247AC
  • Package Description
  • PLASTIC, TO-3P, 3 PIN
  • Pin Count
  • 2
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Application
  • GENERAL PURPOSE
  • Case Connection
  • CATHODE
  • Configuration
  • COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • RECTIFIER DIODE
  • Forward Voltage-Max (VF)
  • 0.8 V
  • JEDEC-95 Code
  • TO-247AC
  • JESD-30 Code
  • R-PSFM-T3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
  • 1020 A