ST STPS30L60CW
ST STPS30L60CW
ST STPS30L60CW
Manufacturer No:
STPS30L60CW
Manufacturer:
ST
Package:
TO-247LL, 3 PIN
Description:
60 V, 30 A dual Low Drop Power Schottky Rectifier
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STPS30L60CW Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • STMICROELECTRONICS
  • Part Package Code
  • TO-247AD
  • Package Description
  • TO-247LL, 3 PIN
  • Pin Count
  • 3
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 45 Weeks
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Additional Feature
  • LOW CURRENT LEAKAGE
  • Application
  • POWER
  • Case Connection
  • ISOLATED
  • Configuration
  • COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • RECTIFIER DIODE
  • Forward Voltage-Max (VF)
  • 0.75 V
  • JEDEC-95 Code
  • TO-247AD
  • JESD-30 Code
  • R-PSFM-T3
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STPS30L60CW.
STPS30L60CW Overview
As long as the forward voltage is set to 560mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 230A.As long as the forward voltage is set to 30A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 30A.There is a reverse voltage peak of 480?A on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 480?A, which is the current coming from that semiconductor device.
STPS30L60CW Features
560mV forward voltage