STMicroelectronics STM32U575VIT6QTR
Manufacturer No:
STM32U575VIT6QTR
Description:
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M33 MCU with TrustZone, 160 MHz with 2 Mbytes of Flash memory
STM32U575VIT6QTR Information
- Type
- Parameter
- Supply Voltage Min Volt
- 1.71
- Supply Voltage Max Volt
- 3.6
- Operating Temp Min Celsius
- Operating Temp Max Celsius
- 85.0
- Core
- Arm Cortex-M33
- ECCN US
- 3A991.a.2
- ECCN EU
- NEC
- Packing Type
- Tape And Reel
- RoHS Status
- Grade
- Industrial
- Type
- Parameter
- Package Name
- LQFP 100 14x14x1.4 mm
- Supply Voltage Min Volt
- 1.71
- Supply Voltage Max Volt
- 3.6
- Operating Temp Min Celsius
- Operating Temp Max Celsius
- 85.0
- Core
- Arm Cortex-M33
- ECCN US
- 3A991.a.2
- ECCN EU
- NEC
- Packing Type
- Tape And Reel
- RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32U575VIT6QTR.
Data sheet:
Material Declaration:
The STM32U575xx devices belong to an ultra-low-power microcontrollers family (STM32U5 series) based on the high-performance Arm® Cortex®-M33 32-bit RISC core. They operate at a frequency of up to 160 MHz.
The devices embed high-speed memories (up to 2 Mbytes of flash memory and 786 Kbytes of SRAM), an FSMC (flexible external memory controller) for static memories (for devices with packages of 90 pins and more), two Octo-SPI flash memory interfaces (at least one Quad-SPI available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to three APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices operate in the –40 to +85 °C (+105 °C junction) and –40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply.
Some independent power supplies are supported like an analog independent supply input for ADC, DACs, OPAMPs and comparators, a 3.3 V dedicated supply input for USB and up to 14 I/Os that can be supplied independently down to 1.08 V. A VBAT input is available for connecting a backup battery in order to preserve the RTC functionality and to backup 3232-bit registers and 2-Kbyte SRAM.
The devices offer eight packages from 48 to 169 pins.
- Includes ST state-of-the-art patented technology
- Ultra-low-power with FlexPowerControl
- 1.71 V to 3.6 V power supply
- –40 °C to +85/125 °C temperature range
- VBAT mode: supply for RTC, 32 x 32-bit backup registers and 2-Kbyte backup SRAM
- 160 nA Shutdown mode (24 wake-up pins)
- 210 nA Standby mode (24 wake-up pins)
- 530 nA Standby mode with RTC
- 1.9 μA Stop 3 mode with 16-Kbyte SRAM
- 4.3 µA Stop 3 mode with full SRAM
- 4.0 µA Stop 2 mode with 16-Kbyte SRAM
- 8.95 µA Stop 2 mode with full SRAM
- 19.5 μA/MHz Run mode @ 3.3 V
- 1.71 V to 3.6 V power supply
- Arm® 32-bit Cortex®-M33 CPU with TrustZone®, MPU, DSP, and FPU
- ART Accelerator
- 8-Kbyte instruction cache allowing 0-wait-state execution from flash and external memories: up to 160 MHz, 240 DMIPS
- 4-Kbyte data cache for external memories
- Power management
- Benchmarks
- 1.5 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
- 651 CoreMark® (4.07 CoreMark®/MHz)
- 450 ULPMark™-CP
- 109 ULPMark™-PP
- 51.5 ULPMark™-CM
- 133000 SecureMark™-TLS
- 1.5 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
- Memories
- 2-Mbyte flash memory with ECC, 2 banks read-while-write, including 512 Kbytes with 100 kcycles
- 786-Kbyte SRAM with ECC OFF or 722-Kbyte SRAM including up to 322-Kbyte SRAM with ECC ON
- External memory interface supporting SRAM, PSRAM, NOR, NAND, and FRAM memories
- 2 Octo-SPI memory interfaces
- Security
- Arm® TrustZone® and securable I/Os, memories, and peripherals
- Flexible life cycle scheme with RDP and password protected debug
- Root of trust thanks to unique boot entry and secure hide protection area (HDP)
- Secure firmware installation (SFI) thanks to embedded root secure services (RSS)
- Secure firmware upgrade support with TF-M
- HASH hardware accelerator
- True random number generator, NIST SP800-90B compliant
- 96-bit unique ID
- 512-byte OTP (one-time programmable)
- Active tampers
- Clock management
- 4 to 50 MHz crystal oscillator
- 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
- Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
- Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
- 2 internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillators, including one autotrimmed by LSE (better than ±0.25% accuracy)
- Internal 48 MHz with clock recovery
- 3 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
- General-purpose input/outputs
- Up to 136 fast I/Os with interrupt capability most 5V-tolerant and up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V