STMicroelectronics STM32L451VEI6TR
Manufacturer No:
STM32L451VEI6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
Ultra-low-power with FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz with 512 kbytes of Flash memory, DFSDM
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32L451VEI6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.71
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M4
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Parameter
  • Package Name
  • UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.71
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M4
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32L451VEI6TR.
Data sheet:
Material Declaration:
The STM32L451xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 21 capacitive sensing channels are available.
The STM32L451xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L451xx family offers six packages from 48 to 100-pin packages.
Key features
  • Ultra-low-power with FlexPowerControl
    • 1.71 V to 3.6 V power supply
    • -40 °C to 85/125 °C temperature range
    • 145 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
    • 22 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
    • 106 nA Standby mode (5 wakeup pins)
    • 375 nA Standby mode with RTC
    • 2.05 µA Stop 2 mode, 2.40 µA with RTC
    • 84 µA/MHz run mode
    • Batch acquisition mode (BAM)
    • 4 µs wakeup from Stop mode
    • Brown out reset (BOR)
    • Interconnect matrix
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
  • Performance benchmark
    • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
    • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
  • Energy benchmark
    • 335 ULPMark™ CP score
    • 104 ULPMark™ PP score
  • Clock Sources
    • 4 to 48 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
    • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
    • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
    • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
    • Internal 48 MHz with clock recovery
    • 2 PLLs for system clock, audio, ADC
  • Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
  • RTC with HW calendar, alarms and calibration
  • Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
  • Memories
    • Up to 512 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
    • 160 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
    • Quad SPI memory interface
  • Rich analog peripherals (independent supply)
    • 1x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 µA/Msps
    • 1x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
    • 1x operational amplifier with built-in PGA
    • 2x ultra-low-power comparators
    • Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output