STMicroelectronics STM32L412C8T6TR
Manufacturer No:
STM32L412C8T6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power FPU Arm Cortex-M4 MCU 80 MHz 64 Kbytes Flash, USB
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32L412C8T6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.71
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M4
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Parameter
  • Package Name
  • LQFP 48 7x7x1.4 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.71
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M4
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32L412C8T6TR.
The STM32L412xx devices are ultra-low-power microcontrollers based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
In addition, up to 12 capacitive sensing channels are available.
The STM32L412xx operates in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V VDD power supply when using internal LDO regulator and a 1.00 to 1.32V VDD12 power supply when using external SMPS supply. A comprehensive set of power-saving modes makes possible the design of low-power applications.
The STM32L412xx family offers six packages from 32 to 64-pin packages.
Key features
  • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Ultra-low-power with FlexPowerControl
      • 1.71 V to 3.6 V power supply
      • -40 °C to 85/125 °C temperature range
      • 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
      • 16 nA Shutdown mode (4 wakeup pins)
      • 32 nA Standby mode (4 wakeup pins)
      • 245 nA Standby mode with RTC
      • 0.7 µA Stop 2 mode, 0.95 µA with RTC
      • 79 µA/MHz run mode (LDO Mode)
      • 28 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
      • Batch acquisition mode (BAM)
      • 4 µs wakeup from Stop mode
      • Brown out reset (BOR)
      • Interconnect matrix
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
    • Performance benchmark
      • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
    • Energy benchmark
      • 442 ULPMark-CP®
      • 165 ULPMark-PP®
    • Clock Sources
      • 4 to 48 MHz crystal oscillator
      • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
      • Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
      • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
      • Internal 48 MHz with clock recovery
      • PLL for system clock
    • Up to 52 fast I/Os, most 5 V-tolerant