ST STM32L162VET6
ST STM32L162VET6
ST STM32L162VET6
Manufacturer No:
STM32L162VET6
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L162 100 Pin 32MHz 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32L162VET6 Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Number of Terminations
  • 100
  • Max Power Dissipation
  • 465mW
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 32MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L162VET6.
STM32L162VET6 Description
STM32L162VET6 belongs to the family of ultra-low-power MCUs provided by STMicroelectronics. It is designed based on the high-performance Arm?Cortex?-M4 32-bit RISC core which operates at a frequency of 32 MHz. The design of low-power applications can be achieved based on a comprehensive set of power-saving modes. A full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) are integrated to improve application security. A suite of protection mechanisms is provided for embedded Flash memory and SRAM, including readout protection, write protection, proprietary code readout protection and Firewall.
STM32L162VET6 Features
Ultra-low-power platform
1.65 V to 3.6 V power supply
-40 °C to 105 °C temperature range