ST STM32L152VCT6
ST STM32L152VCT6
ST STM32L152VCT6
Manufacturer No:
STM32L152VCT6
Package:
LQFP-100
Description:
Ultra-low-power Cortex-M3 MCU with 256 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, LCD, USB, 3xOp-amp
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32L152VCT6 Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • STMICROELECTRONICS
  • Package Description
  • LQFP-100
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 15 Weeks
  • Samacsys Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Has ADC
  • Parameter
  • Bit Size
  • 32
  • CPU Family
  • CORTEX-M3
  • Clock Frequency-Max
  • 24 MHz
  • DAC Channels
  • YES
  • DMA Channels
  • JESD-30 Code
  • S-PQFP-G100
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Length
  • 14 mm
  • Moisture Sensitivity Level
  • 3
  • Number of I/O Lines
  • 83
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L152VCT6.
STM32L152VCT6 Overview
The package is in 100-LQFP format. The MCU has 83 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the STM32L1 series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 256KB 256K x 8. The ARM® Cortex®-M3 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 100 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 256kB memory. STM32L152 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 32MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 100 pins on the chip through the 100 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the CORTEX-M3 family of processors. There is a ARM core architecture integrated into it.