ST STM32L151VBT6A
ST STM32L151VBT6A
ST STM32L151VBT6A
Manufacturer No:
STM32L151VBT6A
Package:
100-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 100 Pin 32MHz 3V 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32L151VBT6A Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Series
  • STM32L1
  • Number of Terminations
  • 100
  • Max Power Dissipation
  • 435mW
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 32MHz
STM32L151VBT6A Overview
In a 100-LQFP package, the MCU is available. 83 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32L1 series components make up this electrical component. 128KB 128K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 128kB is the memory size of the part. The base part number STM32L151 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 100 pins. The clock has 8 timers or counters on it. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 24 channels of ADC are available on this device. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.