ST STM32L151V8H6A
ST STM32L151V8H6A
ST STM32L151V8H6A
Manufacturer No:
STM32L151V8H6A
Package:
100-UFBGA
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 100 Pin 32MHz 3V 100-UFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32L151V8H6A Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
  • 100-UFBGA
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Series
  • STM32L1
  • Number of Terminations
  • 100
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
  • 339mW
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
STM32L151V8H6A Overview
This Microcontroller comes in a 100-UFBGA package. This Microcontroller has 83 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32L1 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 64KB 64K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 100 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 64kB memory size. You can find alternatives through the base part number STM32L151. MCU's frequency is 32MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 100. It has 8 timers/counters. It has a ARM core architecture integrated into it.